Články na téma zesilovače Sekaku

zpět na úvod

zpět na popis

PSA 31500 a některé mýty....

Zkušenosti

Mé příspěvky na Internetu vyvolaly takový ohlas, že mne to vedlo k napsání několika krátkých článků. Je celkem pochopitelné, že jsem si oznámením prodeje kvalitních zesilovačů firmy Sekaku "přihřál svou polívčičku", ale ukázalo se že mnohým se to příliš nehodí a tak se snaží šířit mylné mýty … Hlavní je všem shrnout moje praktické zkušenosti se zesilovači během mé 25.leté zvukové praxe.

Při konstrukci zesilovačů jsem jistě teoretizoval a zkoušel různé varianty tranzistorů ve všech dostupných cenových relacích laboroval jsem s fety a stavěl jsem všechny možné různé zesilovače, které chodily každý jinak a nenalezl jsem nikde poučku na spolehlivost nebo na kvalitu zvuku. Je jisté že vliv má zdroj kapacita množství párů, mos na basy ale smíchat něco aby to bylo akorát není žádná sranda. Mnoho jsem experimentoval se zesilovači SEAC které se mi zdají velmi dobře navržené a dávají stabilní výsledky. Vzhledem k tomu,že se mimo ozvučování a výrobou zabývám servisem elektroniky a zejména hudební. Opravuji velké množství různých zesilovačů a můžu říct, že hoří všechno i slabé konce s velkým množství párů.

Zesilovače QSC

QSCZesilovače fy QSC. Mohu říci, že zesilovač audio RMX 2450 v jakékoliv podobě je bezvadný zesilovač, který mně během roku co provozuji originál a dalších zkušenostech nikdy nezklamal, je naprosto spolehlivý i přes malý počet tranzistorů dle některých "třetí ligy", má konkrétní vyvážený zvuk, je naprosto stabilní a za normálních okolností ho nelze zapéct ani při provozu do impedance nižší než 2 ohmy na kanál. Běžně používám zesilovače CREST audio, CROWN, ZECK, RCF a podobně. I když je všechny nevlastním po případné opravě jdou na akci a zkouším pochopitelně jak to hraje, ale nejsou mezi nimi tak velké rozdíly jako v ceně. Proč jsem nezačal dovážet zesilovače "z akcí" ? Asi proto, že s nimi nemám zkušenosti a jsem především zvukař a touto cestou jsem chtěl běžným uživatelům nabídnout kvalitu za velmi rozumnou cenu.

zpět nahoru

Srovnání

Pokud se některých prodejců nebo uživatelů dotklo některé srovnání obchodních značek QSC RMX nebo SEKAKU, mohu doporučit místo mnoho slov a diskusí aby si čtenář, pokud se chce dopátrat pravdy provedl srovnání fotodokumentace na mých stránkách případně využil zdrojů internetu a zaopatřil si schémata a ty pak porovnal. Postavte si oba jmenované zesilovače jako já vedle sebe a můžete konstatovat jestli ano či ne. Omlouvám se všem dotčeným a nechám v poklidu plynout úvahy jestli tranzistory v plastu, nebo v plastu třetí ligy.

Mirek Hrdina          26.února.2003

 

Zesilovač Sekaku PSA 3xxxx

Pro uživatele zesilovačů PSA 31500, kteří z nějakého důvodu mají pochynosti o kvalitě zesilovačů ve srovnání se zesilovači QCS RMX 2450 nebo hledají pravdu u všelijakých pseudo-odborníků následně detailně popíšu rozdíly mezi jednotlivými výrobci.

Zapojení koncových stupňů, zdroje a ochran je naprosto stejné včetně pozičních čísel. Zapojení vstupního dílu je stejné s odlišností v tom, že PSA má sloučené ovládání HPF filtru, clip limitéru a druhu provozu do přepínačů společných pro oba kanály. Je vypuštěna možnost přepnout HPF na mezní kmitočet 50 Hz a je stabilně 30 Hz. Na výstupním dílu jsou vypuštěny šroubovací svorky pro reproduktory a je doplněn speacon pro můstkový provoz. PSA má dva ventilátory jeden Přední paneltlačí, jeden vysává. Skříň je odlišné konstrukce .

Koncové stupně, budiče a ostatní tranzistory, smd osazení a operační zesilovače jsou stejných typů a od stejného výrobce. Jiného provedení a od jiného výrobce jsou výkonové odpory a elektrolyty.Většina odporů u PSA je pro větší zatížení, nebo stejné jako u RMX. Elektrolyty 12G /63V  jsou větší a jiného výrobce /YEC/. Lze předpokládat, že vzhledem k větším rozměrům budou mít tyto kondenzátory menší vnitřní odpor a větší životnost.

Levá deska má jinak umístěné kondenzátory vzhledem k jejich velikosti. Pravá DPS je stejná. Výkonové, dynamické a zvukové parametry jsou naprosto stejné, téměř stejná je i celková hmotnost /PSA je těžší o 150g/. Stejná pravděpodobně od stejného výrobce je přepravní krabice.

Jak jsem se již zmínil, věřím, že se objeví názory pseudo-odborníků typu, že kondenzátory jsou typu třetí ligy a že je žlutí mlátí palicí na koleně, nebo že právě to odlišné umístění kondenzátorů na levé desce má rozhodující vliv na spolehlivost a na zvuk. Pevně věřím, že se většina soudných lidí nenechá balamutit těmito mluvky, kteří si touto formou pravděpodobně léčí mindráky z toho, že nikdy nic nového nevymysleli, nebo něco svého nepostavili. Dokáží pouze zanášet bludy a dohady do věcí a zapojení, které jsou vyzkoušeny a navrženy skutečnými odborníky.

 

zpět nahoru

Alternativy zesilovačů

Alternativou pro začínající zvukaře a všechny jiné začínající "rámusníky" všech druhů jsou stavebnice p. Sedláka, zejména SDA 500. Tyto stavebnice jsou perfektní. Nesmírně si p. Sedláka vážím zejména proto, že dokázal něco téměř svého vypiplat do naprostých detailů a zrealizoval vše tak, že jeho zesilovače, zejména SDA 500, velmi dobře pracují a jsou snadno realizovatelné i s různými součástkami. Jako příklad kvality těchto stavebnic uvádím …

Příklad netradiční aplikace - 2x SDA 500 zapojené do můstku a při napájecím napětí 2x90V s ním přímo napájím rozsáhlejší městský rozhlas a tato ústředna pracuje bez jakýchkoliv závad tři roky. Odborníci tvrdili, že bez výstupního trafa to nemůže chodit a když tak ne dlouho.

 

zpět nahoru

Firma Sekaku

Abych se vrátil zpět k tématu - o firmě Sekaku. Tato firma má asi 600 zaměstnanců a na našem trhu vstoupila na trh nejdřív s levným a poměrně kvalitním bezdrátovým mikrofonem .V současné době dodává na náš trh levné a velmi kvalitní rozhlasové ústředny stovoltové tlakové reproduktory. Z hudebních výrobků jsou známé různé EQ, crosovery, bezdrátové systémy jako monitory pro hudebníky různé haly a podobně. Mnoho prodejců jako Dexon tyto výrobky polepila svými samolepkami a prodávají je jako své výrobky. V katalogu této firmy se objevil i zesilovač PSA s bílým designem a potiskem Dexon s výkonem 2x450W a cenou cca 17.600,- Sekaku vyrábí i výrobky pro několik firem zvučných jmen zejména z USA a Italie. Vzhledem k ohromnému výrobnímu potenciálu si tato firma nemůže dovolit vyrábět nekvalitní výrobky už jenom proto, že ve stávající konkurenci by velmi brzy skončila.

zpět nahoru

Úvahy

Stále mně mate přetrvávající nedůvěra k výrobkům vyráběných v Číně. Pokud se budete procházet po USA a zkoumat původ výrobků ve spotřební síti a to nejen v oblasti hudební elektroniky zjistíte, že 70 procent výrobků má nálepku Made in p.r.c. a "amíci" se za to nestydí. Velmi mnoho světových výrobců se stěhuje právě do těchto oblastní neboť tam je k dispozici velmi kvalitní levná pracovní síla, špičková technologie a kvalitní součástková základna. Toto vše je zárukou kvalitního levného výrobku a tím i velkého zisku a o co jiného tady jde. Výrobce zadá a pak se stará o reklamu a zisky jsou jisté. Mnoho lidí namasírování reklamou nakoupí drahé značkové přístroje a vůbec si neuvědomí, že naprosto stejné výrobky se nechají sehnat za zlomkové ceny a rozdíl je pouze v tom, že nakrmí pokladny takzvaného výrobce a nemalou měrou i prodejce. Jak takový trh ve světovém i v českém měřítku funguje se vám pokusím popsat někdy v dalším příspěvku na těchto stránkách.

zpět nahoru

Nemilá zkušenost v Prodance.

Ještě bych se rád vrátil k příspěvku p.H…. , kdy popisoval nákup zesilovače.Tento jsem mu prodal na základě objednávky a poslal jsem mu ho po člověku, který tento měl jen doručit a jel do Prodance pro nějaký zboží. Že se tvářil podezřele se mu ani nedivím neboť hned při prvním kontaktu ho p.H…. zavalil hrůzami o různých soudech a při předáváni peněz se mně velmi lakonicky zeptal co to bylo za ....(píp)..... a že už mi nikam nikdy nic neponese. Říkal, že nemá zapotřebí se s takovými lidmi vůbec stýkat a že ho v Prodance nikdy neuvidí.

zpět nahoru

Oprava reproduktorů Fane Colosus 600.

Namontovali jsme dva kusy těchto repráků do stejných beden jeden přemotaný a jeden originál. Bedny byly zapojeny paralerně a pět nezávislých lidí mělo za úkol zjistit rozdíly mezi reprodukcí. Zkoušeno bylo rockovou hudbou při malém středním a plném výkonu cca 700W reprák. Nikdo z přítomných nezjistil jakýkoliv rozdíl. Je určité že při měření budou zjistitelné rozdíly ale v praxi těžko postřehnutelné. Z reakce p. H…. je zřejmé , že nemá pravděpodobně zájem na tom aby se repráky opravovaly, neboť by neprodal své nikterak levné kity na opravu. Porovnejte si sami - oprava stoji 600,- podívejte se kolik stojí kit a není v něm ještě práce za výměnu. Názor ať si soudný člověk udělá sám.

Děkuji čtenářům za pozornost a zachovejte mi přízeň.

Mirek Hrdina     duben 2003

zpět nahoru

 

   

zpět nahoru

zpět na úvod

zpět na popis